NEUROTRAUMATOLÓGIA

NEUROTRAUMATOLÓGIA

ÚRAZY HLAVY A CHRBTICE

Neurotraumatológia zahŕňa poranenia mozgu, miechy a periférnych nervov. Najčastejšími úrazmi sú úrazy hlavy a chrbtice, ktoré vznikajú pri:

  • športových(hlavne cyklistika, zimné športy),
  • pracovných aktivitách,
  • vdopravnej premávke a v opilosti.

Úrazy hlavy kategorizujeme podľa ich závažnosti, od jednoduchej rany a odreniny, cez otras mozgu, po ťažké krvácanie do mozgu s pohmoždením mozgového tkaniva.

Úrazy hlavy a chrbtice – liečba

Podľa stupňa postihnutia je potom zvolená liečba, od ošetrenia rany a sledovania stavu vedomia, až po okamžitý operačný výkon s odstránením krvácania a uvoľnením mozgového tkaniva. Všeobecne platí, že čím je ťažší úraz, tým je väčšia pravdepodobnosť, že ostanú ťažké poúrazové následky.

Podobne to platí o úrazoch chrbtice, kde ľahšie úrazy , ako podvrtnutia a slabšie priame nárazy sú liečené kľudom a liekmi proti bolesti, s event. následnou rehabilitáciou, až po ťažké zlomeniny s poranením miechy, ktoré majú za následok ochrnutie príslušnej časti tela, zvyčajne trvalé. Tieto úrazy často vyžadujú okamžité operačné riešenie so spevnením chrbtice a uvoľnením miechy. Následne je nutná komplexná poúrazová starostlivosť a intenzívna rehabilitácia.

Úrazy hlavy a chrbtice – prevencia

Dôležitou prevenciou je používanie ochranných pomôcok, akú sú prilby a „korytnačky“, zdravý úsudok ohľadom vlastnej výkonnosti a okolitej situácie a vyhýbanie sa alkoholu, hlavne tam, kde môže ovplyvniť rozhodovanie a predlžiť reakčný čas, čo by malo byť samozrejmé v doprave a pri športe. Veľa ťažkých a trvalo invalidizujúcich úrazov vzniká v opilosti.

Poranenie hlavy je akýkoľvek druh zranenia mozgu, lebky alebo pokožky hlavy, od mierneho nárazu alebo modriny až po traumatické poškodenie mozgu. 

Vaše pohodlie je našou prioritou

Ambulancie Endo-Clinic

Súkromná ambulancia so sídlom v medicínskom centre na ulici Gemerská 3 v Košiciach, ponúka svojim pacientom komplexné riešenie neurochirurgických problémov v priamej náväznosti aj liečebnú rehabilitáciu. 

Krátka čakacia doba na vyšetrenie umožňuje skorší postup k ďalším možnostiam liečby, vrátane chirurgickej a tým skorší návrat do aktívneho života. Pacienti sa majú možnosť objednať v rámci ordinačných hodín na presne stanovený termín.

Na vyšetrenie v priestoroch ambulancie Endo-Clinic sa môžete objednať telefonicky na +421 903 826 862.

Kvalifikovaní špecialisti Endo-Clinic Vám poskytnú komplexné riešenie neurochirurgických problémov a ochorení ako napríklad: degeneratívne a traumatické ochorenia chrbtice, onkologické ochorenia mozgu, miechy a lebky, vrodené vývojové chyby, hydrocefalus, ochorenia periférnych nervov, epilepsia, Parkinsonova choroba, esenciálny tremor a dystónie.

Liečebná rehabilitácia je zameraná na diagnostiku a liečbu skolióz, poúrazových a pooperačných stavov, chybného držania tela a úrazov, ktoré vznikajú pri rekreačnom športe. Špecializujeme sa na bežné bolesti chrbtice spôsobené nesprávnym životným štýlom alebo sedavým zamestnaním, chronické ochorenia pohybového aparátu, bežné preťaženie svalov, závraty, tinitus a seknutie v krížoch.

  • neurochirurgia kosice
  • neurochirurgia kosice
  • rehabilitácia košice
  • SM systém košice