TERAPEUTICKÝ ULTRAZVUK – Liečba ultrazvukom

OBJEDNAJTE SA NA TERAPEUTICKÝ ULTRAZVUK

Krátka čakacia doba na vyšetrenie umožňuje skorší postup k ďalším možnostiam liečby, a tým skorší návrat do aktívneho života. Pacienti sa majú možnosť objednať v rámci ordinačných hodín na presne stanovený termín.

Na TERAPEUTICKÝ ULTRAZVUK v priestoroch ambulancie Endo-Clinic sa môžete objednať telefonicky na čísle +421 903 826 862.

REHABILITAČNÉ PROCEDÚRY

TERAPEUTICKÝ ULTRAZVUK - Liečba ultrazvukom

Liečba ultrazvukom patrí do elektroliečebných procedúr a je špecifickým druh om termoliečby (tepelnej liečby), ktorá pomáha uvoľňovať niektoré druhy akútnej alebo chronickej bolesti. Pri pôsobení chvenia v terapeutických dávkach dochádza k mikro masáži tkaniva, k jeho zahrievaniu a vplyvom excitácie molekúl k urýchľovaniu chemických reakcií.   Práve vďaka teplu dokáže terapia ultrazvukom uvoľňovať veľmi bolestivé stavy, druhy chronickej i akútnej bolesti.

Chvenie hmotných častíc prostredia s frekvenciou nad hranicou počuteľnosti sa nazýva ultrazvuk. K liečebným účelom sa využívajú frekvencie medzi 0,75MHz – 3MHz.

Liečba ultrazvukom na ENDO-CLINIC: Ako funguje ultrazvuk?

Ultrazvuk produkuje vlny, ktoré po prechode cez podkožie aplikujú vibrácie na postihnuté tkanivo. Tento typ fyzikálnej terapie využíva mechanické vlastnosti zvukových vĺn, pozdĺžne vlnenie, ktorých frekvencia je nad 20 000 Hz. V závislosti od absorpčného koeficientu je rozdielna absorpcia vibrácií do jednotlivých tkanív.

Ultrazvuk v medicíne je zväčša využívaný kvôli efektnému zvyšovaniu koncentrácie tepla na ošetrovanom mieste. Vďaka tepelnej energií dokáže pomôcť pri redukcií svalových spazmov, bolesti a urýchľuje proces hojenia. Ultrazvuk podporuje obnovenie tkaniva v postihnutých oblastiach pacienta a zlepšuje rozloženie zápalového stavu na danom mieste.

Ultrazvuk má skutočne veľké spektrum medicínskeho využitia, ale ako každá fyzikálna terapia, i ultrazvuk ma isté indikácie a kontraindikácie na ktoré pacienta musí ošetrujúci terapeut upozorniť.

Terapia ultrazvukom ma blahodarné účinky medzi ktoré bez výnimky patrí uvoľňovanie stuhnutého svalstva vďaka mikromasáži, ktorá je taktiež účinkom ultrazvuku. Medzi ďalšie indikácie, výhody, patrí:

 • Vertebrogénne ochorenia
 • Degeneratívne ochorenia kĺbov
 • Poúrazové stavy
 • Pooperačné a pozápalové zrasty
 • Jazvy a kontraktúry po popáleninách
 • Hernie diskov, ischialgie
 • Burzitídy, Epokondylitídy, Periatritídy
 • Akútny, chronický reumatizmus,
 • Zápalové ochorenia kĺbov ( napr.Morbus bechterev)
 • Osteoartróza
 • Neuralgie, Neuritídy
 • Dupuytrénová kontraktúra
Kontraindikácie liečby ultrazvukom

Kontraindikácie sa objavujú takmer pri každej liečebnej metóde a výnimkou nie je ani využitie ultrazvuku. Pri konzultácií náš fyzioterapeut stanoví najvhodnejší liečebný plán, ktorý môže taktiež zahŕňať terapiu ultrazvukom. Už počas konzultácie je pacient oboznámený o možných kontraindikáciách a pokiaľ sa u pacienta jedna z uvedených kontraindikácií preukáže, nebude možné procedúru vykonať.

Kontraindikačné oblasti:
 • Rastové štrbiny kostné u detí
 • Ožiarenie nádorových buniek a septických zápalového
 • Oblasť brucha a driekovej chrbtice tehotných žien
 • Pľúcny emfyzém – pri aplikácií na hrudník
 • Semenníky, vaječníky
 • Kostené výstupky
Frekvencia ultrazvuku počas procedúr

Zvolená frekvencia závisí na diagnóze pacienta a zistenej anamnéze. Fyzioterapeut zvolí nie len frekvenciu liečby, ale i dĺžku vykonávania zákroku. Všetko záleží od typu bolesti, teda či je bolesť akútna alebo je chronického pôvodu.

Pri akútnych stavoch by sa mal ultrazvuk vykonávať na dennej báze, zatiaľ čo pri riešení chronického problému je frekvencia zníži na aplikáciu 3x týždenne. Celkový počet procedúr záleží na úsudku fyzioterapeuta, kedy jedna procedúra trvá maximálne 5 minút.

Po prvej vykonanej procedúre môže nastať u pacienta chvíľkové zhoršenie stavu v podobe bolesti , čo je však prekvapivo prognosticky priaznivé. Po ďalších vykonaných procedúrach sa bolesť po zákroku postupne znižuje.

Pokiaľ by bolesť neustupovala alebo sa vyskytuje počas aplikácie, je nutné to oznámiť terapeutovi a zákrok okamžite ukončiť!

Ak je procedúra vykonávaná správne a na správnom mieste, tak je bezbolestná a plne bezpríznaková.

Liečba ultrazvukom patrí do elektroliečebných procedúr a je špecifickým druh om termoliečby (tepelnej liečby), ktorá pomáha uvoľňovať niektoré druhy akútnej alebo chronickej bolesti.

Vaše pohodlie je našou prioritou

Ambulancie Endo-Clinic

Súkromná ambulancia so sídlom v medicínskom centre na ulici Gemerská 3 v Košiciach, ponúka svojim pacientom komplexné riešenie neurochirurgických problémov v priamej náväznosti aj liečebnú rehabilitáciu. 

Krátka čakacia doba na vyšetrenie umožňuje skorší postup k ďalším možnostiam liečby, vrátane chirurgickej a tým skorší návrat do aktívneho života. Pacienti sa majú možnosť objednať v rámci ordinačných hodín na presne stanovený termín.

Na vyšetrenie v priestoroch ambulancie Endo-Clinic sa môžete objednať telefonicky na +421 903 826 862.

Kvalifikovaní špecialisti Endo-Clinic Vám poskytnú komplexné riešenie neurochirurgických problémov a ochorení ako napríklad: degeneratívne a traumatické ochorenia chrbtice, onkologické ochorenia mozgu, miechy a lebky, vrodené vývojové chyby, hydrocefalus, ochorenia periférnych nervov, epilepsia, Parkinsonova choroba, esenciálny tremor a dystónie.

Liečebná rehabilitácia je zameraná na diagnostiku a liečbu skolióz, poúrazových a pooperačných stavov, chybného držania tela a úrazov, ktoré vznikajú pri rekreačnom športe. Špecializujeme sa na bežné bolesti chrbtice spôsobené nesprávnym životným štýlom alebo sedavým zamestnaním, chronické ochorenia pohybového aparátu, bežné preťaženie svalov, závraty, tinitus a seknutie v krížoch.

 • neurochirurgia kosice
 • neurochirurgia kosice
 • rehabilitácia košice
 • SM systém košice