RIZIKOVÉ POVOLANIA

RIZIKOVÉ POVOLANIA

BOLESTI CHRBTICE

Chrbtica je vystavená riziku poškodenia, alebo zvýšeného opotrebovania v mnohých povolaniach. Všeobecne platí, že najrizikovejšími povolaniami sú tie, kde pracovníci ťažkom pracujú, dvíhajú ťažké bremená, opakovane sa zohýnajú a vytáčajú, pracujú v neobvyklých polohách, pracujú s vibračnými zariadeniami, v statických polohách ( dlhé sedenie, státie).

Rizikové povolania

Dve z týchto povolaní majú najvyššie riziko poškodenia chrbtice, a to konkrétne krčnej a driekovej chrbtice. Sú to robotníci na stavbách, ošetrovatelia a sestričky. Dôležitým faktorom je aj to, že pracovníci sa nechcú dať vypísať, aby neprišli o prácu, a preto svoje problémy dostatočne nedoliečia.

Na ďalších miestach sú povolania, ako pracovníci v skladoch, zubári a chirurgovia, záhradníci, pracovníci v pokladniach.

Chrbtica je vystavená záťaži a nadmernému opotrebovaniu aj u pracovníkov aerolínií (presun batožiny), pracovníkov pri výrobných linkách, pekárov, vodičov z povolania, elektrikárov, inštalatérov, pokladačov podláh, pracovníkov v chemických čistiarňach, farmárov, požiarnikov, čašníkov, mechanikov a opravárov áut, pracovníkov v sedavom zamestnaní v administratíve a u profesionálnych športovcov. Niektoré zamestnania majú väčšie riziko poškodenia chrbtice ako iné.

Ako predísť poškodeniu chrbtice?

Častokrát nie je ľahké zmeniť zamestnanie alebo povolanie (rizikové povolania), preto s týmto rizikom treba rátať. Je dobré o ňom vedieť ideálne už v čase, keď sa človek pre povolanie rozhoduje, a v prípade, že problémy s chrbticou má už pred nástupom do niektorého zo spomínaných povolaní, môže rátať v budúcnosti s ich prehĺbením. Najlepšou prevenciou je jednak dodržiavanie zásad bezpečnosti práce, ale aj  primeraná opatrnosť. Akonáhle sa problémy objavia, netreba ich podceňovať, ideálne je zistiť, čo je ich príčinou, a túto následne odstrániť, alebo jej prispôsobiť pracovné aktivity.

Veľmi dôležitý je dostatočný oddych, relax, primerané športovo-rekreačné aktivity. Sám človek musí mať najväčší záujem na tom, aby si zachoval svoju práceschopnosť, a tým aj svoj komfort čo najdlhšie.

Bolesť chrbta má rad príčin a príznakov. Ak je doba jej trvania dlhšia ako tri mesiace, hovoríme o chronickej bolesti chrbta.

Vaše pohodlie je našou prioritou

Ambulancie Endo-Clinic

Súkromná ambulancia so sídlom v medicínskom centre na ulici Gemerská 3 v Košiciach, ponúka svojim pacientom komplexné riešenie neurochirurgických problémov v priamej náväznosti aj liečebnú rehabilitáciu. 

Krátka čakacia doba na vyšetrenie umožňuje skorší postup k ďalším možnostiam liečby, vrátane chirurgickej a tým skorší návrat do aktívneho života. Pacienti sa majú možnosť objednať v rámci ordinačných hodín na presne stanovený termín.

Na vyšetrenie v priestoroch ambulancie Endo-Clinic sa môžete objednať e-mailom alebo telefonicky.

Kvalifikovaní špecialisti Endo-Clinic Vám poskytnú komplexné riešenie neurochirurgických problémov a ochorení ako napríklad: degeneratívne a traumatické ochorenia chrbtice, onkologické ochorenia mozgu, miechy a lebky, vrodené vývojové chyby, hydrocefalus, ochorenia periférnych nervov, epilepsia, parkinsonova choroba, esenciálny tremor a dystónie.

Liečebná rehabilitácia je zameraná na diagnostiku a liečbu poúrazových a pooperačných stavov, skolióz, chybného držania tela a úrazov, ktoré vznikajú pri rekreačnom športe. Špecializujeme sa na: stavy po operáciach pohybového aparátu, chronické ochorenia pohybového aparátu, bežné preťaženie svalov, závraty, tinitus, problémy s temporo-mandibulárnym kĺbom a seknutie v krížoch.

  • neurochirurgia kosice
  • neurochirurgia kosice
  • rehabilitácia košice
  • SM systém košice