KARPÁLNY TUNEL

KARPÁLNY TUNEL

SYNDRÓM KARPÁLNEHO KANÁLA

Syndróm karpálneho kanála (karpálny tunel) je spôsobený tlakom na prístredný nerv (n. medianus) na zápästí. Prejavuje sa bolesťami vyžarujúcimi do dlane, do I.-IV. prsta, tŕpnutím dlane až jej necitlivosťou, oslabeným úchopom.

Vyskytuje sa u ľudí pracujúcich ťažko manuálne, ale aj v administrative u tých, čo pracujú s počítačom, resp. používajú myš. Častokrát je chorobou z povolania. Stav zhoršuje obezita a niektoré endokrinologické ochorenia, ako napr. znížená činnosť štítnej žľazy (hyportyreóza).

Diagnostika sa zakladá na vyšetrení pacienta, u ktorého sa vyskytujú príznaky,ako boli popísané vyššie. Potvrdenie diagnózy je vyšetrením EMG, ktoré preukáže pri vodivostnej štúdii nervu spomalené vedenie týmto nervom a známky jeho poškodenia.

Karpálny tunel – Spôsob liečby

Podľa stupňa postihnutia v počiatočných štádiách stačí, ak si pacient upraví životný štýl a denné aktivity tak, aby striedal záťaž rúk s ich dostatočnou relaxáciou. Tiež je možné skúsiť rehabilitáciu a obstreky. V pokročilom štádiu je nutná operácia, ktorá má efekt len v čase, keď má pacient aj bolesti. V štádiu necitlivosti a tŕpnutia sa tento stav zvyčajne neupraví ani po operácii, pretože nerv je už nezvratne poškodený dlhodobým tlakom.

Karpálny tunel – Priebeh operácie

Operácia sa robí v miestnom znecitlivení. Pri nej sa pretne väz, ktorý prebieha nad nervom priečne, a ktorý spôsobuje tlak na samotný nerv.

Po operácii je nutné šetrenie ruky minimálne mesiac, a aj potom sa neodporúča ruku nadmerne zaťažovať. Na kontrolnom EMG by malo dojsť ku zlepšeniu parametrov vodivosti nervu.

Elektromyografia - Vyšetrenie periférnych nervov

EMG VYŠETRENIE na ENDO-CLINIC

Máte podozrenie na neurogénnu tetániu, polyneuropatiu, poškodenie periférnych nervov, alebo poruchy nervovo-svalového prenosu ?

Elektromyografické vyšetrenie (EMG) na Endo-Clinic opäť dostupné. Na vyšetrenie sa možno objednať telefonicky na +421 903 826 862 – kontakt – PhDr. Ľudmila Lojová, zdravotnícky manažér.

Syndróm karpálneho tunela patrí medzi útlakové syndrómy. Označuje postihnutie stredného nervu v karpálnom tuneli zápästia.

Vaše pohodlie je našou prioritou

Ambulancie Endo-Clinic

Súkromná ambulancia so sídlom v medicínskom centre na ulici Gemerská 3 v Košiciach, ponúka svojim pacientom komplexné riešenie neurochirurgických problémov v priamej náväznosti aj liečebnú rehabilitáciu. 

Krátka čakacia doba na vyšetrenie umožňuje skorší postup k ďalším možnostiam liečby, vrátane chirurgickej a tým skorší návrat do aktívneho života. Pacienti sa majú možnosť objednať v rámci ordinačných hodín na presne stanovený termín.

Na vyšetrenie v priestoroch ambulancie Endo-Clinic sa môžete objednať telefonicky na +421 903 826 862.

Kvalifikovaní špecialisti Endo-Clinic Vám poskytnú komplexné riešenie neurochirurgických problémov a ochorení ako napríklad: degeneratívne a traumatické ochorenia chrbtice, onkologické ochorenia mozgu, miechy a lebky, vrodené vývojové chyby, hydrocefalus, ochorenia periférnych nervov, epilepsia, Parkinsonova choroba, esenciálny tremor a dystónie.

Liečebná rehabilitácia je zameraná na diagnostiku a liečbu skolióz, poúrazových a pooperačných stavov, chybného držania tela a úrazov, ktoré vznikajú pri rekreačnom športe. Špecializujeme sa na bežné bolesti chrbtice spôsobené nesprávnym životným štýlom alebo sedavým zamestnaním, chronické ochorenia pohybového aparátu, bežné preťaženie svalov, závraty, tinitus a seknutie v krížoch.

  • neurochirurgia kosice
  • neurochirurgia kosice
  • rehabilitácia košice
  • SM systém košice