HYDROCEFALUS

Vodnatieľka mozgu

HYDROCEFALUS

Hydrocefalus (Vodnatieľka mozgu) je zmnoženie mozgovomiechového moku vnútri lebky. Mozgovomiechový mok sa normálne nachádza v mozgových komorách a okolo mozgu a miechy. V prípade jeho zmnoženia, resp. poruche cirkulácie  dochádza k zvýšenému tlaku vnútri lebky. Symptómy sa prejavujú bolesťami hlavy, poruchami videnia, chôdze či bezvedomím.

Hydrocefalus – Príčina vzniku

Najčastejšou príčinou vzniku hydrocefalu sú vrodené vývojové chyby, kedy je tento problém diagnostikovaný ešte pred narodením bábätka. Ďalšou príčinou vzniku hydrocefalu sú nádory, ktoré blokujú tok mozgovomiechového moku. Hydrocefalus sa vyskytuje aj po ťažkých úrazoch, zápaloch mozgových blán a krvácaní.

Ako prebieha liečba hydrocefalu?

Pri liečbe hydrocefalu (chirurgickej) sa spriechodnení prúdenie mozgovomiechového moku jeho odvedením cez systém ventilom, najčastejšie do brušnej dutiny, kde sa prebytočný mozgovomiechový mok medzi črevnými kľučkami vstrebáva.

Množstvo medzimozgového moku, ktoré sa vytvorí za hodinu predstavuje zhruba 15-30 mililitrov. Celkové množstvo moku nachádzajúceho sa v subarachnoidálných priestoroch a komorách u dospelého človeka je 150 ml. Medzimozgový mok sa obmieňa trikrát za deň.

Na neurochirurgickej ambulancii Endo-Clinic si naši špecialisti prezrú výsledky Vašich vyšetrení a následne Vám odporúčia najvhodnejšiu liečbu.

Vaše pohodlie je našou prioritou

Ambulancie Endo-Clinic

Súkromná ambulancia so sídlom v medicínskom centre na ulici Gemerská 3 v Košiciach, ponúka svojim pacientom komplexné riešenie neurochirurgických problémov v priamej náväznosti aj liečebnú rehabilitáciu. 

Krátka čakacia doba na vyšetrenie umožňuje skorší postup k ďalším možnostiam liečby, vrátane chirurgickej a tým skorší návrat do aktívneho života. Pacienti sa majú možnosť objednať v rámci ordinačných hodín na presne stanovený termín.

Na vyšetrenie v priestoroch ambulancie Endo-Clinic sa môžete objednať telefonicky na +421 903 826 862.

Kvalifikovaní špecialisti Endo-Clinic Vám poskytnú komplexné riešenie neurochirurgických problémov a ochorení ako napríklad: degeneratívne a traumatické ochorenia chrbtice, onkologické ochorenia mozgu, miechy a lebky, vrodené vývojové chyby, hydrocefalus, ochorenia periférnych nervov, epilepsia, Parkinsonova choroba, esenciálny tremor a dystónie.

Liečebná rehabilitácia je zameraná na diagnostiku a liečbu skolióz, poúrazových a pooperačných stavov, chybného držania tela a úrazov, ktoré vznikajú pri rekreačnom športe. Špecializujeme sa na bežné bolesti chrbtice spôsobené nesprávnym životným štýlom alebo sedavým zamestnaním, chronické ochorenia pohybového aparátu, bežné preťaženie svalov, závraty, tinitus a seknutie v krížoch.

  • neurochirurgia kosice
  • neurochirurgia kosice
  • rehabilitácia košice
  • SM systém košice