Hydrocefalus – Príčiny vzniku a liečba

Hydrocefalus (Vodnatieľka mozgu) je zmnoženie mozgovomiechového moku vnútri lebky. Mozgovomiechový mok sa normálne nachádza v mozgových komorách a okolo mozgu a miechy. V prípade jeho zmnoženia, resp. poruche cirkulácie  dochádza k zvýšenému tlaku vnútri lebky. Symptómy sa prejavujú bolesťami hlavy, poruchami videnia, chôdze či bezvedomím.

Hydrocefalus – Príčina vzniku

Najčastejšou príčinou vzniku hydrocefalu sú vrodené vývojové chyby, kedy je tento problém diagnostikovaný ešte pred narodením bábätka. Ďalšou príčinou vzniku hydrocefalu sú nádory, ktoré blokujú tok mozgovomiechového moku. Hydrocefalus sa vyskytuje aj po ťažkých úrazoch, zápaloch mozgových blán a krvácaní.

Ako prebieha liečba hydrocefalu?

Pri liečbe hydrocefalu (chirurgickej) sa spriechodnení prúdenie mozgovomiechového moku jeho odvedením cez systém ventilom, najčastejšie do brušnej dutiny, kde sa prebytočný mozgovomiechový mok medzi črevnými kľučkami vstrebáva.

Množstvo medzimozgového moku, ktoré sa vytvorí za hodinu predstavuje zhruba 15-30 mililitrov. Celkové množstvo moku nachádzajúceho sa v subarachnoidálných priestoroch a komorách u dospelého človeka je 150 ml. Medzimozgový mok sa obmieňa trikrát za deň.

Na neurochirurgickej ambulancii Endo-Clinic si naši špecialisti prezrú výsledky Vašich vyšetrení a následne Vám odporúčia najvhodnejšiu liečbu.

Hydrocefalus - Príčiny vzniku a liečba
Hydrocefalus – Príčiny vzniku a liečba

Veľmi radi s vami skonzultujeme Vaše problémy.  Na ktorúkoľvek z ambulancií Endo-Clinic sa môžte objednať ihneď.

neurochirurg kosice
neurolog kosice
fyzioterapeut kosice