Krátka čakacia doba na vyšetrenie umožňuje skorší postup k ďalším možnostiam liečby, a tým skorší návrat do aktívneho života. Pacienti sa majú možnosť objednať v rámci ordinačných hodín na presne stanovený termín.
Na EMG vyšetrenie v priestoroch ambulancie Endo-Clinic sa môžete objednať telefonicky na čísle +421 903 826 862.
Elektromyografia (EMG) je diagnostický výkon, pomocou ktorého vieme zistiť zdravotný stav svalov a nervových vláken periférnych nervov, ktoré tieto svaly ovládajú. Pomocou EMG dokážeme odhaliť prítomnosť, umiestnenie, stupeň a rozsah poškodenia.
EMG sa odporúča pri podozrení na poruchu, resp. chorobu svalov alebo nervov. Najčastejšie je to brnenie, necitlivosť, stuhnutosť svalov, nedobrovoľné zášklby (tiky), svalová bolesť alebo slabosť, až ochrnutie končatín.
Vo všeobecnosti neurológ odporučí vyšetrenie EMG, ak má podozrenie na tetániu, polyneuropatiu, poškodenie periférnych nervov (či nervových koreňov pri hernii disku), alebo poruchy nervovo-svalového prenosu.
Pri oboch vyšetreniach (kondukčné, ihlové) vysielajú elektródy do vašich nervov slabé elektrické signály. Celé vyšetrenie trvá 30 až 60 minút, v niektorých prípadoch aj kratšie – podľa konkrétneho problému a testovanej oblasti.
Vopred informujte lekára o všetkých liekoch, ktoré užívate na predpis, najmä ak ide o lieky na zrážanlivosť krvi. Informujte ho aj o užívaných voľnopredajných liekoch. Uveďte, ak máte kardiostimulátor alebo implantovaný defibrilátor.
Defibrilátor je absolútnou kontraindikáciou k vyšetreniu. Vtedy vám lekár EMG vyšetrenie pravdepodobne neodporučí.
Príprava na samotné vyšetrenie nie je zložitá, ale oplatí sa ju dodržať:
Ak ráno užívate lieky na upokojenie, alebo magnézium, v deň vyšetrenia ich vynechajte.
Ako prebieha vyšetrenie kondukčné EMG vyšetrenie ? Ľahnete si na lôžko, alebo sadnete do sklopeného kresla. Lekár vám na kožu umiestni malé senzory, tzv. povrchové elektródy, ktoré budú posudzovať, či vaše motorické neuróny dokážu vysielať elektrické signály. Po skončení vyšetrenia lekár elektródy z kože odoberie.
Pri ihlovom EMG vyšetrení sa používa tzv. elektromyografická ihla. Je to ihlová elektróda, ktorú Vám lekár vsunie priamo do svalového tkaniva (nebojte sa, predtým ju dezinfikuje). Počas vpichovania ihly môžete cítiť mierne nepohodlie, alebo miernu bolesť.
Cieľom vyšetrenia je vyhodnotenie aktivity svalu, keď je v pokoji, a potom aj pri kontrakcii. Ihly sú veľmi tenké a elektrický prúd je slabý, takže nič špeciálne necítite. Môžete si všimnúť na len reakcie svalu na impulz. Po vyšetrení lekár ihlu vyberie.
Elektromyografia je vyšetrenie s minimálnym rizikom. Potom však môžete pociťovať bolesť v testovanej oblasti, ktorá môže trvať aj niekoľko dní. V zriedkavých prípadoch sa vyskytuje mravčenie, podliatiny, opuchy na miestach vpichu ihly.
V prípade, že cítite intenzívnejšiu bolesť, alebo sa opuch zväčší, konzultujte stav s lekárom. Vyšetrenie nebráni pacientovi v ďalších aktivitách ani výkonoch – môžete pokračovať vo svojom bežnom programe.
Vyšetrenie periférnych nervov – EMG vyšetrenie Košice.
Súkromná ambulancia so sídlom v medicínskom centre na ulici Gemerská 3 v Košiciach, ponúka svojim pacientom komplexné riešenie neurochirurgických problémov v priamej náväznosti aj liečebnú rehabilitáciu.
Krátka čakacia doba na vyšetrenie umožňuje skorší postup k ďalším možnostiam liečby, vrátane chirurgickej a tým skorší návrat do aktívneho života. Pacienti sa majú možnosť objednať v rámci ordinačných hodín na presne stanovený termín.
Na vyšetrenie v priestoroch ambulancie Endo-Clinic sa môžete objednať e-mailom alebo telefonicky.
Kvalifikovaní špecialisti Endo-Clinic Vám poskytnú komplexné riešenie neurochirurgických problémov a ochorení ako napríklad: degeneratívne a traumatické ochorenia chrbtice, onkologické ochorenia mozgu, miechy a lebky, vrodené vývojové chyby, hydrocefalus, ochorenia periférnych nervov, epilepsia, parkinsonova choroba, esenciálny tremor a dystónie.
Liečebná rehabilitácia je zameraná na diagnostiku a liečbu poúrazových a pooperačných stavov, skolióz, chybného držania tela a úrazov, ktoré vznikajú pri rekreačnom športe. Špecializujeme sa na: stavy po operáciach pohybového aparátu, chronické ochorenia pohybového aparátu, bežné preťaženie svalov, závraty, tinitus, problémy s temporo-mandibulárnym kĺbom a seknutie v krížoch.