DEGENERATÍVNE OCHORENIA CHRBTICE

DEGENERATÍVNE OCHORENIA CHRBTICE

OCHORENIA CHRBTICE

Degeneratívne ochorenia chrbtice dnes predstavujú druhú najčastejšiu príčinu práceneschopnosti. Štúdie uvádzajú, že až  90% ľudí zažije aspoň raz počas života silnú bolesť chrbtice (driekovej a krčnej).

Ťažkosti pacientov sú často spôsobené kombináciou viacerých faktorov. Najčastejšie sú degeneratívne ochorenia chrbtice – platničiek, stavcov a svalových spazmov. Tieto problémy sa častokrát zhoršujú namáhavou prácou a jednostranným zaťažením.

Kedy je potrebné vyhľadať lekára?

Na neurochirurgickú konzultáciu prichádzajú najčastejšie pacienti, ktorých problémy s chrbticou pretrvávajú aj po preliečení liekmi, infúziami, po rehabilitácii, zvyčajne aj  so zmenami na magnetickej rezonancii alebo CT. Prediskutovaním ťažkostí pacienta a preštudovaním jeho nálezov z CT alebo magnetickej rezonancie,vymazať čiarku  je vo väčšine prípadov možné identifikovať hlavnú príčinu bolesti chrbtice a rozhodnúť sa pre liečebný postup.

Najčastejšie diskutované diagnózy
  • Problémy s platničkami – (hernia, „vysunutá platnička, „úlomok platničky“). Jednou z príčin bolesti vyžarujúcejdo nôh je vysunutie platničky  zosvojho pôvodného miesta do miechového kanála, kde spôsobuje tlak na nervový koreň. Bolesti sú tiež pociťované v chrbtici samotnej. Bolesti v oblasti krčnej chrbtice častokrát vyžarujú do ramien, medzi lopatky alebo do záhlavia.
  • Zúženie miechového kanála v driekovej oblasti (spinálna stenóza) je stav, keď sa vplyvom degeneratívnych zmien zužuje miechový kanál, ktorý tlačí na nervové korene. Dôsledkom toho pacient pociťuje bolesť vyžarujúcu do krížov a oboch nôh. Pacienti, ktorým bola diagnostikovaná spinálna stenóza, majú častokrát problém s chôdzou na dlhšie vzdialenosti.
  • Posun stavcov v driekovej oblasti (listéza, instabilita) je charakteristická sekavou bolesťou v oblasti drieku. Tento typ nepríjemnej bolesti driekovej chrbtice sa častokrát prejavuje pri pohybe, sedení či ležaní. V týchto prípadoch možno na magnetickej rezonanciividieť posun stavcov.

 

Degeneratívne ochorenie je jedným z najčastejších ochorení chrbtice, k najrozšírenejším patrí ochorenie medzistavcovej platničky.

Vaše pohodlie je našou prioritou

Ambulancie Endo-Clinic

Súkromná ambulancia so sídlom v medicínskom centre na ulici Gemerská 3 v Košiciach, ponúka svojim pacientom komplexné riešenie neurochirurgických problémov v priamej náväznosti aj liečebnú rehabilitáciu. 

Krátka čakacia doba na vyšetrenie umožňuje skorší postup k ďalším možnostiam liečby, vrátane chirurgickej a tým skorší návrat do aktívneho života. Pacienti sa majú možnosť objednať v rámci ordinačných hodín na presne stanovený termín.

Na vyšetrenie v priestoroch ambulancie Endo-Clinic sa môžete objednať telefonicky na +421 903 826 862.

Kvalifikovaní špecialisti Endo-Clinic Vám poskytnú komplexné riešenie neurochirurgických problémov a ochorení ako napríklad: degeneratívne a traumatické ochorenia chrbtice, onkologické ochorenia mozgu, miechy a lebky, vrodené vývojové chyby, hydrocefalus, ochorenia periférnych nervov, epilepsia, Parkinsonova choroba, esenciálny tremor a dystónie.

Liečebná rehabilitácia je zameraná na diagnostiku a liečbu skolióz, poúrazových a pooperačných stavov, chybného držania tela a úrazov, ktoré vznikajú pri rekreačnom športe. Špecializujeme sa na bežné bolesti chrbtice spôsobené nesprávnym životným štýlom alebo sedavým zamestnaním, chronické ochorenia pohybového aparátu, bežné preťaženie svalov, závraty, tinitus a seknutie v krížoch.

  • neurochirurgia kosice
  • neurochirurgia kosice
  • rehabilitácia košice
  • SM systém košice